aktualności    spektakle    galeria    historia
 

Występują: Natalia Mioduszewska i Przemek Wiśniewski
Reżyseria:
Przemek Wiśniewski
Premiera -
wrzesień 2011 r.
 

Spektakl „Ciamciaramcia” to teatralna wariacja na temat Gombrowicza i jego twórczości. Sztuka ta,  oparta na tekście, którego Gombrowicz nigdy nie napisał, ale który niewątpliwie mógłby wyjść spod jego pióra, jest próbą uchwycenia tego, co stanowi istotę jego literackiego przekazu. Punktem wyjścia dla tych teatralnych rozważań jest tytułowa bohaterka „Iwony, księżniczki Burgundy”, która u Gombrowicza wypowiada zaledwie siedem kwestii. Ta odpychająca małomówność stała się pretekstem do napisania tej postaci niejako od nowa. „Ciamciaramcia” to jedyna w swoim rodzaju  improwizacja na temat stanów wewnętrznych Iwony, które stają się nośnikiem myśli Gombrowicza.

"...Introdukcja spektaklu w formie piosenki "To nie była miłość" - sądzę znakomita wskazówka do rozumienia przestawienia. Zarówno piosenka, jej treść, ale także rytm. To w jego takt aktorka - Natalia Mioduszewska zanim zaczęła swój czterdziestominutowy monolog "odprawiła" pokaz wersu "byłaś złą artystką" - znakomicie zaaranżowany i wykonany. Choreografia "pokazania" się Księciu Panu, co to na uboczu, skonfundowany sytuacją... Potem to już popis aktorstwa, ruchu scenicznego Natalii obok której Książę - niemrawy, nieulegający "zalotom" dziewczyny ze służby (?), tej niby tytułowej Ciamciaramci (szukałem w słownikach - najbliższe mojemu tłumaczenie to łamaga). I sądzę, że to właśnie on okazał się być tą "ciamciarmcią - łamagą". No, ale my mężczyźni...

Cóż mogę napisać? Przedstawienie trwało czterdzieści minut. Czas ten minął tak niepostrzeżenie, że wydawało się iż to przed chwilą jeszcze głos Adama Astona, a tu już światła wygaszają...

Więc świetna prezentacja tekstu! (podziwiam zdolność zapamiętania - to prawie cztery strony w formacie A-4 pisane 12). Tekstu, który mówi tylko Ona. Ładnym, czystym głosem ze świetną dykcją, artykulacją - żadnej pomyłki, zapomnienia czy "przejęzyczenia". Do tego "obfity" ruch sceniczny, krążenie wokół znudzonego życiem Księcia - pokazywanie kobiecości bez epatowania seksapilem, a przecież znakomicie, czytelnie. Już mój podziw wzbudziło "preludyjne" tango w wykonaniu Natalii, później jeszcze one "krążenia", świetne ogranie jedynego rekwizytu, jakim był zwykły taboret.

A Książę Pan - w tej roli Przemek Wiśniewski? Ha! Zagrał bez jednego słowa. Tylko ruch, mimika, gesty. Ogrywanie tańczącej, krążącej wokół niego Dziewczyny - tzn. dostosowywanie się do sytuacji, w jakie go wprowadzała. Wszystko to wyszukane w swej formie, wprawdzie niekiedy banalnie proste (przez co trudne do wykonania), ale zagrane, dograne w szczegółach przez co i łatwe w odbiorze i bardzo aktorskie.

Kogóż wyróżnić w tym sobotnim "ciamciaramciowym" tandemie? Otóż wyróżniam - TANDEM. Najmłodszą aktorkę Kreatur - Natalię Mioduszewską i szefa tegoż - Przemka Wiśniewskiego..."

Z. Marek Piechocki - Gorzowski Internetowy Informator Kulturalny - styczeń 2012

Spektakl był prezentowany:
 - Wojewódzki Konkurs Recytatorski im.M.Kozłowskiego - Kargowa - wrzesień 2011
 -
XVII Słodkobłękity - Zgierz - wrzesień 2011 - nagroda za kreacje aktorską dla Natali Mioduszewskiej
 -
XIII Ogólnopolski Festiwal Sztuk Autorskich WINDOWISKO - Gdańsk - październik 2011
 - Bamberka - Gorzów - październik 2011
 - Festiwal Działań Teatralnych Art Point - Chorzów - listopad 2011
 -
12 Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych - Ostrów Wlkp. - listopad 2011
 - XXXIII Biesiada Teatralna - Horyniec Zdrój - luty 2012 - Złota Misa Borowiny dla Natalii Mioduszewskiej
 - Szopka Teatralna - Dobre Miasto - czerwiec 2012
 - Festiwal Teatrów Amatorskich POD BRZOZĄ - sierpień 2012
 


 

 


Fot.
Anna Kukułowicz

kontakt  ::  Przemek Wiśniewski, tel. 789 128 114, kreatury@interia.pl