aktualności    spektakle    galeria    historia
 

Teatr Kreatury (dawniej Teatr Małych Form "Truskaweczki") powstał w Gorzowie we wrześniu 1992 r.
Reżyserem, kierownikiem artystycznym, a także założycielem teatru jest
Przemek Wiśniewski.

Skład zespołu tworzą studenci oraz inne Kreatury.
Teatr Kreatury brał udział w wielu festiwalach i przeglądach teatralnych w Polsce (m.in.: Reminiscencje Teatralne w Krakowie, Łódzkie Spotkania Teatralne,
OFF Konfrontacje
w Lublinie i Gardzienicach, MASKI w Poznaniu, KONTRAPUNKT
w Szczecinie).
 
 
W 2002 roku na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MALTA w Poznaniu Teatr Kreatury otrzymał OFFEUSZA za spektakl RADOSNY ŻYWOT GŁUPKA na podstawie powieści Krzysztofa Jaworskiego.
fot. Sławek Sajkowski

 
 
Kreatury brały również udział w spotkaniach teatralnych organizowanych poza granicami kraju. Monodram DZIEWICTWO był m.in. prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Moskwie (2004r).
 
 
Przy Teatrze Kreatury w pierwszych latach XXI wieku działała Grupa happeningowa WESOŁE MIASTECZKO, która przeprowadziła ponad dwadzieścia akcji ulicznych. Głównym celem, jaki stawiali sobie członkowie grupy, było komentowanie i piętnowanie nieustannie towarzyszących życiu Gorzowa absurdów.

Herbem „Wesołego Miasteczka” stał się
Śfinster. Sylwetka rzeźby autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza nawiązuje do jednej z pierwszych akcji grupy stanowiąc jednocześnie wyrazisty symbol kulturalnego zacofania. Grupa ma na swoim koncie kilkadziesiąt akcji takich jak: obrona baru mlecznego „Agata” i Łaźni Miejskiej, wmurowanie na Starym Rynku tablicy upamiętniającej dziesięciolecie Teatru Kreatury. „Wesołe Miasteczko” nie pozostaje również obojętne na wydarzenia ogólnopolskiego, czy wręcz globalnego formatu.

W grudniu 2001 roku grupa wspierana przez
Waldemara MAJORA Fydrycha, twórcę Pomarańczowej Alternatywy, „obchodziła” dwudziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego; w marcu 2003 r., dzień po rozpoczęciu wojny w Iraku zorganizowała „Pojedynek" między G. Bushem a S. Hussajnem. "Wesołe Miasteczko" trzykrotnie przyznało swoją nagrodę za działalność kulturalną na rzecz miasta Gorzowa. Jak dotąd nagroda trafiała za każdym razem na ręce byłego już prezydenta Gorzowa Tadeusza Jędrzejczaka.
 
 

W latach 1996 - 1998 Teatr Kreatury współpracował z teatrem francuskojęzycznym działającym przy IV L.O. w Gorzowie. Spektakl pt. "Lui et Elle - l'art de vie ou la fin fatale d'une mauvaise piece" ("On i ona - sztuka życia albo fatalny koniec złej sztuki") na podstawie "Teatrzyku ZIELONA GĘŚ" K.I.Gałczyńskiego w tłumaczeniu zespołu, w reżyserii Przemka Wiśniewskiego, z udziałem uczniów IV L.O. i Kreatur, zdobył Grand Prix na II Festiwalu Licealnych Teatrów Francuskojęzycznych w Poznaniu w 1997 r. Nagrodą było reprezentowanie Polski na Międzynarodowym Festiwalu Festiwali w Quebec'u w Kanadzie w 1998 r. Na zaproszenie Polonii kanadyjskiej spektakl został pokazany w Konsulacie Polskim w Montrealu. Latem 1997r. spektakl był prezentowany we Francji w Calais, Lille i Correns.
 

kontakt  ::  Przemek Wiśniewski, tel. 789 128 114, kreatury@interia.pl