aktualności    spektakle    galeria    historia
 

Spektakl inspirowany rysunkami Marka Raczkowskiego z wykorzystaniem tekstów Sylwii Plath oraz Sławomira Mrożka

Występują:
Anna Kukułowicz, Natalia Mioduszewska, Przemek Wiśniewski
(Marta Andrzejczyk, Monika Gryc, Ewa Pawlak)

Reżyseria:
Przemek Wiśniewski
Premiera -
czerwiec 2010 r.


Oto kilka refleksji na temat najnowszego spektaklu Teatru Kreatury pt. „KU-PA”. Prapremiera spektaklu odbyła się na tegorocznym  11. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim.
Rysunki Raczkowskiego znane choćby ze szpalt tygodnika „Przekrój” zostały przeniesione na scenę. Dość ryzykowny zabieg. Problem w tym, aby zachować trafność i błyskotliwość dowcipu ożywiając go ruchem scenicznym. Krótko mówiąc, jak przedstawić Raczkowskiego na deskach teatru tak, aby teatr nie kabaretem, lecz teatrem pozostał? Po prapremierze w Ostrowie Wielkopolskim można przyznać, że taka kombinacja jest możliwa. Siła spektaklu tkwi w puencie, która wieńczy każdy z epizodów. Dynamika obrazów sprawia, że obrazy łączą się w spójną całość, w której miejsce zajmuje także poezja Sylvii Plath. Okazuje się, że konfesyjny charakter twórczości poetki wpisuje się w obraz rzeczywistości widzianej oczami satyryka. Reżyser przedstawienia, Przemek Wiśniewski , po raz kolejny dowodzi, że dobór komponentów jest nieograniczony, grunt, aby je umiejętnie zrównoważyć.

Forma spektaklu jest niezwykle prosta, dzięki czemu na plan pierwszy wysuwa się treść dowcipu. Na wstępie widzowie wprowadzani są w świat absurdu, który nie kończy się wraz z zapadającą kurtyną. Spektakl bawi, ale prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero wtedy, gdy milkną oklaski, a my uświadamiamy sobie, jak absurdalne bywa nasze życie, do którego wracamy.
Ewa Pawlak

"...Spektakl "Ku Pa" poruszył widzów, bo aktorzy mówili o kondycji współczesnej Polski. O tym, co dzieje się i co wzbudza wiele kontrowersji. Podsłuchałam nawet na korytarzu, jak ktoś mówił, że miał wrażenie, iż mają krzyż za zastawką..."
Justyna Zielińska - wrzesień 2010

"...Moją wiarę w sens teatru odbudował spektakl "Ku Pa" Teatru Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego. Na szczęście wbrew tytułowi nie było tu żadnych głupich żartów odnoszących się do fizycznej strony życia człowieka. Młodzi ludzie w interesujący sposób przenieśli na scenę rysunki Marka Raczkowskiego, z zachowaniem jego humoru i ironicznego spojrzenia na świat. W scenkach wykorzystano teksty Sławomira Mrożka oraz Sylvii Plath. Pojawiły się tematy polityki, religii i relacji międzyludzkich (...) Absurd podkreślały damskie torebki noszone na głowach przez aktorów. Byłam naprawdę pod wrażeniem ilości i różnorodności kolejnych modeli wnoszonych na scenę..."
Wioleta Rybak - Teatralia Lublin - grudzień 2010

Spektakl był prezentowany:
  - 11 Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych - Ostrów Wlkp. - maj 2010
 
- Dni Gorzowa - Gorzów Wlkp. - czerwiec 2010
  - Teatralny Spichlerz - Olsztyn - lipiec, sierpień, październik, grudzień 20
10
  -
XVI Słodkobłękity - Zgierz - wrzesień 2010 - I nagroda za spektakl oraz nagroda dla Marty Andrzejczyk
  - IV Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny KONTESTACJE - Lublin - listopad 2010
  - Teatr w Blokowisku - Gdańsk - grudzień 2010
  - Pierwsze Spotkania Teatrów Alternatywnych - Łódź - grudzień 2010
  -
VII Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Theatrum Orbis Terrarum" - Olsztyn - maj 2011
  - II Ozimska Noc Teatralna - Ozimek - maj 2011
  -
Ogólnopolski Festiwal Teatrów Ogródkowych - Częstochowa - sierpień 2011
  - JAZZTEAVAL - Dobre Miasto - czerwiec 2012

  - Szopka Teatralna - Dobre Miasto - lipiec 2012
  - Łódzkie Spotkania Teatralne - październik 2012 - Bełchatów


 


Fot.
Wojciech Siueja

kontakt  ::  Przemek Wiśniewski, tel. 789 128 114, kreatury@interia.pl